ΔΡΑΣΕΙΣΔράσεις Εργαστηρίου ΓεωπονίαςΕργαστήριο Γεωπονίας Τροφίμων και ΠεριβάλλοντοςΣχολικές δράσεις

Μια διαφορετική ΦωτογράΦΥΣΗ

Η Κική Δημουλά, είπε κάποτε: «Βαδίζεις σε μιαν έρημο. Ακούς ένα πουλί να κελαηδάει. Όσο κι αν είναι απίθανο να εκκρεμεί ένα πουλί μέσα στην έρημο, ωστόσο εσύ είσαι υποχρεωμένος να του φτιάξεις ένα δέντρο».

Η φετινή Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, είχε ως κεντρικό σύνθημα «Beat Plastic Pollution» και προέτρεπε τον κόσμο σε μια παγκόσμια προσπάθεια για την αντιμετώπιση της ρύπανσης από τα πλαστικά.

Έτσι κι εμείς, αποφασίσαμε να μαζέψουμε τα πλαστικά – και όχι μόνο – από το παρκάκι μας. Επειδή δεν μαζέψαμε αρκετά η αλήθεια να λέγεται, γυρίσαμε και τα γειτονικά σχολεία. Μαζέψαμε αρκετά, ιδίως πλαστικά μπουκάλια νερού και αλουμίνια αναψυκτικών. Κατέληξαν όλα στους κάδους ανακύκλωσης, πριν την καθιερωμένη φωτογράφηση. Στη συνέχεια, οι κολοκυθοανθοί είχαν τον πρώτο λόγο. Λίγοι είναι ακόμα, όμως, θα έρθει η ώρα που θα γεμίσουν μία κατσαρόλα!

Τομέας Γεωπονίας – Τροφίμων και Περιβάλλοντος. Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός, Γιώργος Μαυροειδής