ΔιαγωνισμοίΔΡΑΣΕΙΣΔράσεις Εργαστηρίου ΓεωπονίαςΕργαστήριο Γεωπονίας Τροφίμων και ΠεριβάλλοντοςΕργαστήριο Μαγειρικής-ΖαχαροπλαστικήςΣχ. Έτος 2022-2023Σχολικές δράσεις

Μαγειρεύουμε με τοπικά προϊόντα!

Το σχολείο μας, συμμετέχοντας στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό: «ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΑ CHELLENGES 3», ο οποίος υλοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Ινστιτούτου Διατροφικών Μελετών & Ερευνών (Ι.Δ.Μ.Ε) και την έγκριση του Υ.ΠΑΙ.Θ. απέσπασε το 2ο βραβείο με το μεσημεριανού μενού που δημιούργησε.

Κατά τον διαγωνισμό, οι ομάδες των μαθητών που έλαβαν μέρος, κλήθηκαν να παρασκευάσουν  ένα υγιεινό και θρεπτικό πλήρες μεσημεριανό γεύμα, με κριτήρια την:

• ποιότητα των συστατικών
  • θρεπτική αξία του τελικού τροφίμου
  • γεύση και αισθητική του
  • ευκολία παρασκευής του
  • πρωτοτυπία της συνταγής
  • τελική αποτύπωση του έργου σε μια φωτογραφία

Σημαντικό κριτήριο αξιολόγησης ήταν επίσης και η χρήση τοπικών προϊόντων, έτσι ώστε να μειωθεί το οικολογικό μας αποτύπωμα και φυσικά τα προϊόντα να χαρακτηρίζονται από όσο γίνεται λιγότερα τροφοχιλιόμετρα.

Αφού δημιουργήσαμε την ομάδα μαθητών, σχεδιάσαμε το μενού το οποίο ήταν πλήρες, θρεπτικό και φυσικά, με μηδέν τροφοχιλιόμετρα και αποκλειστική χρήση τοπικών προϊόντων. Έγινε θερμιδομέτρηση των πιάτων, αξιολογήθηκε η διατροφική του αξία και σε συνδιδασκαλία οι δύο τομείς του σχολείου μας, ο Τομέας Γεωπονίας-Τροφίμων και Περιβάλλοντος και ο Τομέας Μαγειρικής-Ζαχαροπλαστικής, παρασκευάστηκε το μενού το οποίο σας παρουσιάζουμε.

• Η Βασίλισσα του Χειμώνα: Κολοκυθόσουπα βελουτέ με πράσο και καρότο
  • Ο Ντάκος αλλιώς:  Ντάκος με αβοκάντο
  • Πολύχρωμη σαλάτα: Μια σαλάτα με λαχανικά του κήπου μας
  • Μα καλά. Και τα αγκάθια τρώνε οι Κρητικοί; Ασκολύμπροι με κατσικάκι
  • Πορτοκαλένια γεύση. Μους πορτοκαλιού

Γενικώς το μενού μας, διακρίνεται για την χρήση απλών υλικών (εάν εξαιρέσει κανείς τους ασκολύμπρους) και φυσικά για την εύκολη και διασκεδαστική του παρασκευή. Οι μαθητές μας διασκέδασαν δημιουργώντας τα πιάτα, τα οποία μετά τη φωτογράφηση, εξαφανίστηκαν εν ριπή οφθαλμού!

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Μαυροειδής Γιώργος ΠΕ88.02, Τζεϊρανάκη Ειρήνη ΠΕ88.04, Δρεβελέγκα Ιωάννα ΠΕ88.01.