ΔιαγωνισμοίΔΡΑΣΕΙΣΣχ. Έτος 2022-2023

Τα αποτελέσματα της Σύμπραξης

Εννέα πρώτα (9) βραβεία δεν τα λες και λίγα! Εφημερίδα, Τραγούδι, Αφίσα, Τρισδιάστατη κατασκευή, Παραμύθι, Project, Σποτ, Ταινία Μυθοπλασίας, Ιστοσελίδα. Σε όλες τις κατηγορίες το 1ο Βραβείο! Στο διαγωνισμό «Κύπρος – Ελλάδα – Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες» το μικρό μας το σχολείο, αποδείχτηκε τεράστιο. Κι αυτό χάρη στην αγκαλιά των άλλων σχολείων, που ήταν αρκετή για να μας ψηλώσει και να μας σηκώσει περισσότερο προς το φως και στη γνώση.

Μαθητές, συνάδελφοι Εκπαιδευτικοί και φίλοι, όλοι μαζί, καταφέραμε να αποδείξουμε το αυτονόητο. Πως: «ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ», στα μικρά και στα μεγάλα θαύματα! Η Σύμπραξη φίλοι μου, είναι η σχολική κουλτούρα η οποία βασίζεται στο τρίπτυχο: ασφάλεια-αποδοχή-συνεργασία. Μόνο έτσι καθιερώνονται κοινές αξίες, δομούνται δίκτυα συνεργασίας, δίνεται στα μέλη η αίσθηση του «ανήκειν», αναπτύσσεται ένας κοινός «κώδικας» επικοινωνίας και στηρίζεται η ανεξαρτησία και η αυτοπεποίθηση όλων. Η Σύμπραξη είναι αυτή που σε φτάνει στη Συμπερίληψη!

Συνεργαστήκαμε με πολλά σχολεία. 1ο ΓΕΛ, 2ο ΓΕΛ, 2ο Γυμνάσιο, 4ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Νικολάου. 2ο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων Αθήνας, Λύκειο Λεμεσού, Δημοτικό Σχολείο Αγίας Νάπας, Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη, Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Χανίων, 2ο Γυμνάσιο Αγρινίου “Κοσμάς ο Αιτωλός”, 4ο Γυμνάσιο Σταυρούπολης Θεσσαλονικής, 1ου Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Θέρμης Θεσσαλονίκης, ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Αγρινίου, 1ο Πειραματικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης, ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Ηρακλείου! Δεκατέσσερα σχολεία, 50 Εκπαιδευτικοί, 250 Μαθητές… Δύσκολος ο Συντονισμός, δύσκολη η επιλογή των έργων. Όμως, το αποτέλεσμα μας γέμισε χαρά!

Σας ευχαριστώ όλους φίλοι και Συνάδελφοι. Μαθητές και γονείς για τη συμπαράστασή σας! Συνεχίζουμε!

Γιώργος Μαυροειδής