ΔΡΑΣΕΙΣΣχολικές δράσεις

Χριστούγεννα στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου: Αγάπη εν δράσει

Έφτασε επιτέλους η εποχή η οποία εμπλέκει ολόκληρο το μαθητικό δυναμικό του σχολείου μας σε μια γλυκιά «συνωμοσία» αγάπης! Το Χριστουγεννιάτικο δέντρο μας, αφού βρήκε τη θέση του στο χώρο, άρχισε να «ομορφαίνει» με τα στολίδια που τοποθέτησαν οι μαθητές πάνω του.

Αν και κάποιοι είπαν πως το δέντρο μας είναι μικρό, γρήγορα καταλάβαμε πως στα μάτια μας ήταν το πιο ψηλό δέντρο που υπάρχει!
Και επειδή, τα Χριστούγεννα δεν είναι μια εποχή, αλλά συναίσθημα, ευχόμαστε σε όλους, καλά Χριστούγεννα και ο Νέος χρόνος να μας φέρει αυτό που όλοι επιθυμούμε. Την υγεία όλων μας και την ελευθερία που τόσο έχουμε στερηθεί!

Το ποίημα: Χριστούγεννα, της συντοπίτισσάς μας, Σοφίας Μαυροειδή- Παπαδάκη, μας αφήνει τη γλυκιά προσμονή για τον Ερχομό του Χριστού!

Αχός χαράς την πλάση, πέρα ως πέρα,
απόψε τρικυμίζει ΄ τόσα μύρα
ποτέ δε βαλσαμώσαν τον αγέρα,
των ουρανών ανοίχτη, λες, η θύρα.
Έν’ άστρο μόνο κι ω; τι φως πλημμύρα
στον μεσονύχτιον ήσυχον αιθέρα!
Αγγέλοι υμνολογούν την άγια μέρα,
που ανθρώπινη ο Θεός εδέχτη μοίρα.
Μάγους σοφούς κι αθώους βοσκούς αντάμα
η φάτνη ταπεινή συναδερφώνει ΄
κι ανίδεη στο υπέρθεο τούτο θάμα
– ποιο θάμα σαν το φως του λογισμού της;-
εκστατική, μια μάνα καμαρώνει
το πρώτο χαμογέλασμα του γιου της!