ΔΡΑΣΕΙΣΔράσεις Εργαστηρίου ΓεωπονίαςΕργαστήριο Γεωπονίας Τροφίμων και ΠεριβάλλοντοςΣχολικές δράσεις

Ένα Εεεεκλεκτό Βιολίπασμα

Οι γαιοσκώληκες βελτιώνουν τη δομή και τη σύσταση του  κομπόστ που φτιάχνουμε στον κήπο.

Αποτελούν τον τελειότερο μετατροπέα αποδόμησης της οργανικής ύλης και μετατροπής της σε πολύτιμο οικολογικό λίπασμα.

Κομμάτια μήλου, αχλαδιού και μπανάνας αποτελούν ελκυστικές τροφές για τους γαιοσκώληκές μας, τους οποίους βαφτίζουμε, δίνοντάς τους ονόματα ηρώων από διάφορα βιβλία! Επιπλέον, τα προϊόντα αποβλήτων τους συμβάλλουν στον εμπλουτισμό του εδάφους με άζωτο και κάλιο και ωφελούν σημαντικά την ανάπτυξη και την καρποφορία των φυτών.

Σημαντικό κομμάτι του πρότζεκτ μας, είναι η εξοικείωση των μαθητών τόσο με τα ζωύφια που θα συναντήσουμε στον κήπο και στη φύση,

όσο και η επαφή με τα απορρίμματα τροφής και κομποστοποίησης!

Ο τρίτος στη σειρά κομποστοποιητής του σχολείου μας, αρχίζει να γεμίζει ενώ οι άλλοι δύο, ήδη μας έχουν χαρίσει το κομπόστ της χρονιάς και το οργανικό υγρό λίπασμα το οποίο δίνουμε σε όποιον θέλει να βελτιώσει το χώμα στις γλάστρες του σπιτιού του!

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Μαυροειδής Γιώργος ΠΕ88.02