ΔΡΑΣΕΙΣΔράσεις Εργαστηρίου ΓεωπονίαςΕργαστήριο Γεωπονίας Τροφίμων και ΠεριβάλλοντοςΣχολικές δράσεις

Η κόκκινη κυρά του καλοκαιριού

Τη βρήκαμε πεταμένη και «ατιμασμένη» σε πολλά χωράφια της περιοχής μας. Υπομονετικά και μόνη, περιμένει τη μοίρα της: να σαπίσει ή να περάσει κανένα κοπάδι πρόβατα να τις φάει. «Θα μπορούσα να ταϊσω πολύ κόσμο, να αξιοποιηθώ, να με εκμεταλλευτείτε οικονομικά», την ακούμε να μας ψυθιρίζει.
«Κλαίω παιδιά μου που τις βλέπω πεταμένες στο χωράφι. Η μνήμη μου έχει άρωμα μητέρας και ντομάτας», μας είπε ο παραγωγός. «Τουλάχιστον αγαπήστε τις εσείς και αξιοποιείστε τις», μας είπε πριν φύγουμε.
Τα εργατικά χέρια είναι ελάχιστα, επειδή οι εργάτες γης απασχολούνται σε τουριστικές επιχειρήσεις. Ακούστε την ιστορία της «Κόκκινης Κυράς του καλοκαιριού».

«Η έλλειψη εργατικών χεριών, οδηγεί την παραγωγή σ’ αυτή την τραγική εικόνα, που συναντάμε στα χωράφια της περιοχής μας».

«Κόκκινη, στητή, σφιχτή, καθόλου ντροπαλή, απλώς προδομένη»!

«Αγόρασαν πολλές και τους περίσσεψαν;»
Γιατί έπρεπε να καταλήξουν στα σκουπίδια;

Η Πρότασή μας: «Μια ευλογημένη μεταμόρφωση! Ένα τελάρο «πεταμένες» ντομάτες, μας δίνει 14 κιλά σάλτσα ντομάτας!»