ΔΡΑΣΕΙΣΣχολικές δράσεις

Πάντα η ομιλία να σας σώζει

Παγκόσμια ημέρα εξάλειψης της Βίας των Γυναικών η 25η Νοεμβρίου και το σχολείο μας δεν θα μπορούσε να απέχει απ’ αυτή τη σημαντική ημέρα. Πολλώ δε μάλλον, όταν ένα χρόνο πριν, τέτοια ακριβώς εποχή, ετοίμαζε σε συνεργασία – σύμπραξη το πολυβραβευμένο video «Στιγμές Αλήστου Μνήμης». Με αφορμή την μικρή μας ταινία, τόσο μαθήτριες του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου όσο και του 1ου ΓΕΛ Αγίου Νικολάου, παρουσίασαν στο Κινηματοθέατρο REΧ, τη δική τους αγωνία για το φαινόμενο της βίας κατά των γυναικών, προτάσσοντας τον λόγο τους, τις ανησυχίες τους, την ευθύνη που νιώθουν ως μαθήτριες έναντι όλων των γυναικών που κακοποιούνται. Άφησαν τα μαθήματά τους, τις υποχρεώσεις τους και με απίστευτο ήθος, παρουσίασαν αυτό που αρκετοί μεγάλοι δεν μπορούν να μεταφέρουν.

Η συνέχεια είναι δεδομένη. Δε σταματάμε, αλλά συνεχίζουμε τον άνισο αγώνα, ενάντια σε όλους όσοι νιώθουν «νταήδες»! Συμβουλή μας σε όλες τις γυναίκες: Μιλήστε. Ένα ποίημα του Ανέστη Ευαγγέλου, τα λέει όλα:

Το δικαίωμα να μιλήσω πάλι μού ’δωσε
απόθεμα βαρύ και πλούσιο του θανάτου.
Θηρία αρπακτικά καραδοκούνε το χαμό μου,
διεκδικούν το σώμα μου και την ψυχή μου.

Όμως εγώ είμ’ εδώ και κάνω πόλεμο
Παίζω διαρκώς κορόνα γράμματα τη ζωή μου
πολλές φορές τ’ άκουσα μες στ’ αυτιά μου τα ουρλιαχτά
είδα τα δόντια και με ζέσταναν τα χνότα τους
όμως την τελευταία στιγμή
έρχεται πάντα η ομιλία και με σώζει.