ΔΡΑΣΕΙΣ

Σπουδή πάνω σε δέκα φωτογραφίες

Mία φωτογραφία ζει, έχει ολόκληρη δική της αποκλειστική δράση, συνυφασμένη με τη ζωή του θεατή, όπως μία δημιουργική στιγμή της ζωής του. Το βλέμμα βυθισμένο δίδει στην κάθε εικόνα την κίνηση που της αρμόζει και φανερώνει το πιο ζεστό και το πιο κρυφό της νόημα. Η εικόνα μεταλλάσσετε πλήρως και από μια στατική στιγμή μετατρέπεται σε «πολυκύμαντον χορόν ωρών και πλαστικών σωμάτων ευρυθμίας, σε οντοποίησιν απτήν και ασπαίρουσαν παντός οράματος, πάσης ευθυμίας», όπως λέει ο Ανδρέας Εμπειρίκος!

Γελούν
τα χείλη στις άκρες τους.
Κυλούν οι πτυχές του ρούχου τους μέρα.
Νομίζει κανείς πως είναι μια εικόνα
μέσα σε πλαίσιο. Τι φως από μέσα τους
βγαίνοντας πλέκει γύρω τους κάτι
σαν ηλιοστέφανο.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΒΡΕΤΤΑΚΟΣ

Θαυμάσιες οι φωτογραφίες της κ. Μαρίας Χουλάκη, φίλης του σχολείου μας και συνοδοιπόρος στα φωτογραφικά δρώμενα! Ευχαριστούμε φίλη μας που κοσμήσατε την ιστοσελίδα του σχολείου μας με τον όμορφο και πολυσχιδή σας οφθαλμό!