ΔΡΑΣΕΙΣΔράσεις Εργαστηρίου ΓεωπονίαςΕργαστήριο Γεωπονίας Τροφίμων και ΠεριβάλλοντοςΣχολικές δράσεις

Έλαιον ζωής αιωνιζούσης!

Η συμπερίληψη θεωρείται πως είναι ή οφείλει να είναι, ένας βασικός χαρακτήρας του εκπαιδευτικού περιβάλλοντος. Μ’ αυτό τον τρόπο, ο μαθητής δεν περιθωριοποιείται και εκπαιδεύεται σαν όλους τους μαθητές.

Επιτακτική ανάγκη δε, στην όλη διαδικασία είναι η συνεργασία γενικής και ειδικής αγωγής, για την δημιουργία ενός εκπαιδευτικού προγράμματος και δραστηριοτήτων οι οποίες θα είναι σχεδιασμένες ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες των μαθητών.

Σ’ αυτό το πλαίσιο και μ’ αυτό το σκεπτικό, συσκευάσαμε στο σχολείο μας με τους μαθητές του Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος, ελαιόλαδο με δενδρολίβανο (αρισμαρί τον λέμε στην Κρήτη), αφού νωρίτερα το αρωματίσαμε με αιθέριο έλαιο δενδρολίβανου. Τα μπουκαλάκια θα προσφερθούν στους μαθητές και εκπαιδευτικούς του Erasmus το οποίο υλοποιείται από το 2ο ΓΕΛ Αγίου Νικολάου.

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Γιώργος Μαυροειδής ΠΕ88.02