ΔΡΑΣΕΙΣΔράσεις Εργαστηρίου ΓεωπονίαςΣχολικές δράσεις

Άγιος Νικόλαος – Λονδίνο, ένας όμορφος μουσικός δρόμος!

Όταν η ζωγραφική μετατρέπει τον χώρο σε χρόνο και η μουσική το χρόνο σε χώρο!

Αυτό βιώσαμε σήμερα, παρά τις δυσκολίες σύνδεσης με Λονδίνο, δύο σχολεία. Ένα Ειδικής και ένα Γενικής Αγωγής. Με τους ήχους από το φλάουτο της Klio Blonz να ξεδιπλώνονται στην αίθουσα του 2ου Γυμνασίου Αγίου Νικολάου και να ξετυλίγονται συναισθήματα τα οποία απλώνονταν στον χώρο. Οι μαθητές των δύο σχολείων συνεργάστηκαν, σύμπραξαν και επιβεβαίωσαν για άλλη μία φορά την εφαρμογή της συμπερίληψης! Μία ομάδα μαθητών παρακολουθούσε και συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κλειούς και μία άλλη ομάδα, ζωγράφιζε τους ήχους και τη μουσική! Οι νότες πήραν μορφή και γέμισαν με χρώμα, συναίσθημα και φυσικά με πολλή αγάπη τα φύλλα εργασίας των μαθητών. Έτσι φτάσαμε στο συμπέρασμα να πούμε στην Κλειώ κλείνοντας: Αν η μουσική είναι η τροφή της αγάπης, παίξε κι άλλο. Μη σταματάς! Ευχαριστούμε την Κλειώ.

Ευχαριστούμε και την κ. Γιγουρτάκη, συντονίστρια ειδικής αγωγής και ενταξιακής εκπαίδευσης Κρήτης. Ευχαριστούμε και την κ. Τουτουδάκη και Οικονόμου, Διευθύντριες των δύο σχολείων!