ΔΡΑΣΕΙΣΔράσεις Εργαστηρίου ΓεωπονίαςΕργαστήριο Γεωπονίας Τροφίμων και ΠεριβάλλοντοςΣχολικές δράσεις

Βιωματική διδασκαλία στα μέρη του φυτού!

Ο Πάπυρος, είναι ένα υδρόβιο φυτό που συναντάται κυρίως σε περιοχές με μεγάλη υγρασία όπου και φτάνει ακόμη και τα 5 μέτρα σε ύψος. Κάθε στέλεχος καταλήγει σε ένα πυκνό, ανοιχτό πράσινο σύμπλεγμα που μοιάζει με σκιάδιο – ομπρέλλα. Στην αρχαία Αίγυπτο, με τις ίνες του έφτιαχναν χαρτί, σχοινιά, ακόμα και σανδάλια. Σήμερα, εκτός από διακοσμητικό φυτό, αποτελεί και ένα θαυμάσιο εκπαιδευτικό εργαλείο, για να διδάξουμε στους μαθητές τα μέρη του φυτού. Αρκεί να τοποθετήσουμε ένα κλαδί του μέσα σε νερό, για περίπου ένα μήνα. Θα παρατηρήσουμε να βγαίνουν καινούριοι βλαστοί και φυσικά μπορούμε να μελετήσουμε όλο το ριζικό σύστημα με μεγαλύτερη ευκολία.

Το πείραμα στο σχολείο μας πέτυχε , ο πάπυρός μας αναπτύχθηκε μέσα στο νερό και οι μαθητές παρατήρησαν όλα τα μέρη του φυτού με μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Μαυροειδής Γιώργος ΠΕ88.02