ΔΡΑΣΕΙΣΣχολικές δράσεις

Ο Κώστας Βαρουχάκης στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Νικολάου

Ο αθλητής τριάθλου Κώστας Βαρουχάκης έφθασε σήμερα Σάββατο 22-5-2021 στο Σχολείο μας!

Ξεκίνησε από τη Σητεία και θα τρέξει σε όλη την Κρήτη με σταθμούς τα Ε.Ε.Ε.ΕΚ. του νησιού μεταφέροντας το ουσιώδες μήνυμα των ίσων ευκαιριών και των ίσων δικαιωμάτων για τα παιδιά με αναπηρία.

Τα Άτομα με Ειδικές Ανάγκες δεν είναι ούτε ασθενείς, ούτε άτομα με ειδικές ικανότητες. Είναι μωρά, νήπια, παιδιά, νέοι με δικαιώματα στο παιχνίδι, στη φιλία, στην εκπαίδευση, στη ΖΩΗ.

Πόσο ενημερωμένοι είμαστε για τα θέματα που αφορούν στην αναπηρία και πόσο άνετα νιώθουμε να συζητάμε για αυτά;

Είναι ανακουφιστικό να λέμε στους εαυτούς μας ότι οι άνθρωποι αυτοί απλώς δεν μπορούν να κάνουν ό,τι κάνουμε εμείς. Η αναπηρία είναι μια κοινωνική πραγματικότητα, που κάτω από την ομπρέλα της λέξης αυτής εντάσσονται διαφορετικοί άνθρωποι, με διαφορετικά βιώματα και χαρακτηριστικά. Άνθρωποι αποκλεισμένοι κοινωνικά, εκπαιδευτικά, εργασιακά, οι οποίοι αύριο μπορεί να είναι συγγενείς μας, φίλοι μας ακόμη και εμείς οι ίδιοι.

Η άγνοια προκαλεί την προκατάληψη και τη στασιμότητα. Δυστυχώς τα στερεότυπα διαιωνίζονται. Υπάρχει «ταμπελοποίηση», γιατί πίσω από αυτή κρύβονται δικά μας συναισθήματα. Δική μας αδυναμία να προσφέρουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε, για να γίνει λειτουργικότερη η καθημερινότητα αυτών των ανθρώπων, δικοί μας φόβοι για να μην αποκτήσουμε και εμείς αυτό το χαρακτηριστικό, δικές μας εντάσεις, οι οποίες βρίσκουν χώρο έκφρασης σε κάποιον που θεωρούμε πιο αδύναμο από εμάς, δική μας αποτυχία να συμπεριφερθούμε με σεβασμό στους συμπολίτες μας.

Πόσο πιο λειτουργική θα ήταν η ζωή των ανθρώπων με αναπηρία εάν ζούσαν σε ένα περιβάλλον ικανό να καλύψει τις ψυχοκοινωνικές τους ανάγκες;

Πόσο πιο λειτουργική θα ήταν η ζωή όλων μας εάν ζούσαμε σε ένα περιβάλλον ικανό να καλύψει τις ψυχοκοινωνικές μας ανάγκες;

Οι ομοιότητές μας είναι περισσότερες από τις διαφορές μας!!!!

Υπάρχουμε!!! Αγωνιζόμαστε!!!Προσπαθούμε για τη Ζωή μας!!!