ΔΡΑΣΕΙΣΣχολικές δράσεις

Μαθαίνουμε για το Μπότσια

Αφορμή στάθηκαν τα καπάκια από τα πλαστικά μπουκάλια, έτσι ώστε ο αθλητής του παραολυμπιακού αθλήματος, Μιχάλης Λεμονής, την επόμενη ημέρα η οποία έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Αθλητισμού για την Ανάπτυξη και την Ειρήνη (6 Απριλίου), να έρθει στο σχολείο μας, και να κάνει επίδειξη του αθλήματός του, στους μαθητές. Το Μπότσια είναι ένα ανταγωνιστικό άθλημα, το οποίο διεξάγεται μεταξύ δύο αθλητών, ζευγαριών ή ομάδων των τριών ατόμων έκαστη. Στις ημέρες μας, το Μπότσια αποτελεί άθλημα για άτομα με εγκεφαλική παράλυση ή άλλη κινητική αναπηρία που χρησιμοποιούν αναπηρικό αμαξίδιο, τόσο σε επίπεδο δραστηριότητας αναψυχής όσο και σε αγωνιστικό επίπεδο. Το άθλημα απαιτεί αυτοσυγκέντρωση, συντονισμό, δυνατότητα ελέγχου των μυών, ακρίβεια, ομαδικότητα, συνεργασία και στρατηγική.

Η δράση έκλεισε αφού πρώτα όλοι οι μαθητές δοκίμασαν τις ικανότητές τους στο πρωτόγνωρο άθλημα και στη συνέχεια παραδόθηκαν τα καπάκια στον κ. Μιχάλη Λεμονή.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Πλουτινάκης Ευάγγελος, Μαυροειδής Γιώργος