ΔιαγωνισμοίΔΡΑΣΕΙΣΣχ. Έτος 2020-2021

Το αλάργο είναι του νερού και το κοντά τ’ αέρα

Αν και καλοκαίρι, οι διακρίσεις του σχολείου μας δε σταμάτησαν… Το παιχνίδι μας, διακρίθηκε στον 1ο Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργίας Επιτραπέζιου και Ψηφιακού Αφηγηματικού Παιχνιδιού, στην κατηγορία “Πρωτότυπο επιτραπέζιο παιχνίδι. Ο διαγωνισμός συνδιοργανώθηκε από το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας (ΕΚΟΜΕ), τη Γενική Γραμματεία Ψηφιακής Διακυβέρνησης και Απλούστευσης Διαδικασιών του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης και την Ένωση Μηχανικών Πληροφορικής και Επικοινωνιών.

Τίτλος του έργου μας ήταν: “Το αλάργο είναι του νερού και το κοντά τ’ αέρα”. Ένα παιχνίδι χωρίς νικητές και ηττημένους, ένα παιχνίδι που σκοπός έχει οι μαθητές να γνωρίσουν και να προστατεύουν τη χλωρίδα και την πανίδα της Κρήτης!

Ευχαριστούμε πολύ το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης και το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρχανών – Ρούβα – Γουβών, για την πολύτιμη βοήθειά τους!